Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

  • 23 Aralık 2016
  • 3.581 kez görüntülendi.
Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

Sizlere bu yazımızda detaylı olarak adsense’in ne olduğundan ve adsense’i kullanarak ne şekilde para kazanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Adsense Nedir?

Google’ın vermiş olduğu bir reklam hizmetidir. Bir takım büyük firmalar google aracılığı ile reklam vermek isterler ve google a bir miktar ödeme yaparlar. Adsense te bu ödemenin bir miktarını kendisini bir miktarınıda reklamın yayınlandığı siteye aktarır.

Adsense’e BURADAN kayıt olabilir reklamlarınızı yerleştirip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Adsense nasıl çalışır?

Örneğin x adında bir ürünün satışını yaptığımız bir e ticaret sitemiz var ve bu x ürününü satmak için Adwords kullanarak reklam veriyoruz. Reklamımız ise bizim isteğimize bağlı olarak arama motorlarında veya Youtube gibi mecralarda video içlerinde gözükmektedir. Arama motorunda kelimemizi aratan veya ilgili videonun içeriğinde çıkan reklama tıklayan bir ziyaretçi ise o siteye veya video sahibine para kazandırır. Site sahibi veya video sahibide adsense aracılığı ile parasını alır.

Adsense’ten Para Kazanmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Adsense aracılığı ile gelir elde etmek istiyorsanız ya bir web sitenizin olması ya da youtube da videolarınızın olmadı gerekmektedir. Tabii ki bu yeterli değil web sitenizin belli bir ziyaretçi potansiyeline sahip olması videolarınızın bir takı kitle tarafından izleniyor olması gerekir ki reklamlarınız tıklansın siz de para kazanasınız. Blog yazarak para kazanmak başlıklı yazılımızda adsense ten bir başka şekilde nasıl para kazanabileceğinizden bahsetmiştik.

Adsense Reklamı Koydum Fakat Çok Az Kazanıyorum Neden?

Bunun tek nedeni reklam optimizasyonunuzun eksik olmasıdır. Youtube da bu sorun pek yaşanmaz çünkü reklam otomatik olarak videonun alt kısmına eklenir. Sitelerde ise optimizasyon reklamı nereye koyduğunuz, sitenizin teması vs gibi etkenler önemlidir. Örneğin aynı reklamların olduğu bir temada 10 tık alıyorsanız bir başka temada aynı hitle 50 tık alabilirsiniz. Temanızı değiştirmek istemiyorsanız muhakkak reklam yerlerinizi bir profesyonele yerleştirmeniz gerekmektedir.

Adsense’ten Hangi Sitelerden Ne Kadar Kazanırım?

Bu soru site açıp adsense‘ten para kazanmak isteyenlerin sorduğu ilk sorudur. Öncelikle her sektörüde tık başı maliyet farklı olduğu için buna kesin bir cevap verebilmek mümkün değildir. Fakat bilinen bir gerçek var ki bir ekonomi şirketi ile bir chat sitesi firmasının verdiği reklam bütçesi ve tık başına rakam aynı olmayacaktır. Yabancı içerik ingilizce adsense’ten en çok kazandıran dillerdendir. Fakat ingilizceyi bilmiyorsanız boşa kürek çekersiniz. İngilizceye hakimseniz ve hedefiniz sadece para kazanmaksa direk ingilizce içerikli bir site açmanızı veya youtube da ingilizce içerikli videolar yayınlamanızı öneririm. Türkçe’de ise herkesin bildiği en çok kazandıran sektörler arasında ekonomi, finans, bankacılık, turizm, sağlık ve oyun gibi sektörler gelmektedir.

Örnek olarak

  • Günde 1000(1k) hitli genel blog sitesiniz ile adsense’ten ortalama 3 lira gelir elde ediyorsanız
  • Günde 1000(1k) hitli finans siteniz ile 10 liraya kadar gelir elde edebilirsiniz.

(sitenin teması, reklam yerleri ve tık sayıları aynı olaak düşünülmüştür)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ