Blog Yazarak Para Kazanmak

 • 21 Ekim 2016
 • 3.632 kez görüntülendi.
Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Sitemizin birçok ziyaretçisi blog yazarak nasıl para kazanılacağını soruyor. Bizde bunu detaylı bir şekilde bu yazımızda açıklayacağız.

Yazı yazma yeteneğiniz yoksa kesinlikle blog sitesi açmayın, çünkü blogger olmak için yazı yazma yeteneğinizi olması şarttır. Birçok internet sitesine bakarsanız hepsi aynı içeriğe sahiptir, bunun sebebi kendini blogger sanan kişilerin başka sitelerde gördükleri içerikleri rewrite(yeniden yazım) şeklinde yazmalarıdır.

İçerik çöplüğü sayılabilecek örnekler;

Asıl metin: Netisfikirleri.com sitesi internetten para kazanmak isteyenler için bir kaynaktır.

Kopyacı Blogger: Netisfikirleri.com internetten para kazanmak isteyenler için web sitedir.

Bu şekilde yazılara rewrite diyoruz, arama motorları tarafından bile artık bu tarz içerikler özgün olarak algılanmamaktadır. Yani blogger olmak, blog yazmak istiyorsanız öncelikle yazı yeteneğinizin olması ve yazacağınız konuda hakimiyetinizin olması gerekiyor. Bu çok küçük bir konudada olabilir çok geniş bir konudada olabilir. Örneğin uzun senelerdir bisiklete biniyorsunuz bisiklet sizin için bir hobi, bisiklet ile her türlü yazıyı okuyor ve bu konuda bilgi sahibi iseniz bisiklet ile ilgili blog yazmalısınız. Birçok blogger işe nereden başlayacağını ve ne yazacağını bilmez. Fakat başlayınca konu başlıklarının ardı ardına nasıl geldiğine siz bile şaşıracaksınız. Örneğin bisiklet ile açacağınız blogda bisiklet modellerinden tutunda sele modellerine, pedal modellerine, vites markalarına, fren sistemlerine, km vb… hesaplayan cihaz markalarına kadar birçok konuda bahsedebilirsiniz. Yani püf noktası bilginiz olduğu konuda yazın. Avukat olmayan birinin avukatlık ile ilgili site açması veya ekonomiden zerre kadar anlamayan birinin ekonomi sitesi açması bize göre saçmadır. Çünkü ileride ziyaretçileriniz sizlere yorum bırakaracak sorular soracak, ayrıca bunlara cevap verebilecek bilgiye ve araştırma yeteneğine sahip olmalısınız. Özgün içeriğin öneminden bahsettikten sonra diğer olması gerekenlere geçebiliriz.

blog-yazarak-kazanmak

Blog açmada bir diğer önemli nokta blog domaininin blog ile alakalı olması veya anahtar kelime içermesidir. Örneğin bisiklet sitesinden örnek ile devam edelim. “bisiklet.com domaini dolu olacağınız varsayıyoruz ki doluymuş, bisikletdunyasi.com, bisikletim.com, bisikletozellikleri.com, bisikletler.com, bisiklethobim.com vs…” birçok alternatif üretebilirsiniz. (yazdıklarımız alan adlarından bazıları da doludur.)

Bir diğer önemli nokta blogunuzun muhakkak bir logosu olsun. Bu bir maskotta olabilir. Bu ziyaretçiler tarafından blogunuzun kaliteli görünmesini sağlayacaktır.

Peki traşı kes, blogu açtık günde kaç konu kaçar kelimelik yazmalıyım?

Bu sorunuza cevabım ne kadar yazabiliyorsanız olacaktır. Haftada 1-2 kez yazacağınız bloga giren ziyaretçi ile günde 1-2 içerik gireceğiniz blogun ziyaretçi sayısı ve kalitesi illa ki bir olmayacaktır. Benim tavsiyem günde ne kadar yazabiliyorsanız yazın. İlk açtığınız bloga fazla içerik girmeniz sorun olmayacaktır. “Ne kadar içerik, o kadar ziyaretçi” cümlesini benimseyin. Pek zamanınız yok ise de hergün blogunuza en az 1 yazı girmenizi tavsiye ediyoruz ki blog hergün arama motoru örümcekleri tarafından ziyaret edilip indekslensin. Unutmayın birçok blogger bu işten para kazanmaktadır ve sabah 8-akşam 5 şeklinde(saat dilimleri değişiklik gösterebilir) normal bir iş gibi blogları ile ilgilenmektedir.

ozgun-makale-yazmak

Blog sitesinde yazılarda nelere dikkat etmeliyim?

 • Kesinlikle özgün ve bilgi sahibi olduğunuz konularda yazın.
 • Yazılarınız olabildiğince detay verici şekilde olsun.
 • Her yazı içinde mutlaka en az 1 adet görsel resim olsun.(Resmin çok büyük boyutta olmamasına dikkat edin, aksi halde sayfa geç açılabilir ve akabinde ziyaretçi tarafından terk edilebilir.)
 • Yazılar kolay okunabilir olsun başıklarda büyük punto kullanın, aralarda renkli yazı kullanabilirsiniz, ve mutlaka italik-bold-altı çizili vs.. kelimeler kullanın.
 • Blogunuzu mümkün olduğunca sade düzenleyin, saat takvim vs.. gibi gereksiz uygulamalarla blogu doldurmayın. Gelen ziyaretçi sadece bilgi almaya gelir.
 • İletişim ve hakkımızda(ben kimim) sayfanız muhakkak olsun.
 • Yorum özelliğiniz açık olsun ve ziyaretçiler üye olmadan yorum yapabilsin, soru sorabilsin.
 • Sosyal medya sayfalarınız oldun ve sosyal medyayı kullanın, içeriklerinizde altına facebookta paylaş, twirtterda paylaş vs.. butonları olsun.
 • Uzun makaleleri kesinlikle paragraflar ile ayırın.
 • Blogunuzda özel bir logo oluşturun.

 

Blogger olduk, blogu yazmaya başladık günde 1000 kişi siteme giriyor nasıl para kazanacağım?

Blogunuz oturdu ve ziyaretçi gelmeye başladı ise başarmışsınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken blogunuzu güncel tutmaktır ki hitiniz mevcut ziyaretçi sayısını koruyup daha da artsın. Peki nasıl para kazanacaksınız? Birçok blog adsense kullanmaktadır. Adsense google’ın sunduğu bir hizmet olduğu için kurallarına uyduğunuz taktirde güvenilirdir. Kazancınız ise oluşturduğunuz site içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin ekonomi, finans, turizm, tatil, eğitim, sağlık, moda ile ilgili sektörler adsense gözünde hep çok kazandıran sektörler olarak görülmüştür. Bunun dışındaki sektörlerdede kazanmanız mümkün bu tamamen kelimenize ve site içeriğinize bağlı. Siteniz ingilizce içerikli ise de Türkçe içerikli bir siteye göre daha fazla kazandırır.

blog-kazanc-gelirleri

Sizlere bilgi amaçlı birkaç farklı içerikte site ve adsense gelirlerini verelim;

 • Günlük 1000(1k) hitli oyun sitesi adsense geliri : Günde ortalama 5tl
 • Günlük 1000(1k) hitli moda sitesi adsense geliri : Günde ortalama 8tl
 • Günlük 1000(1k) hitli haber sitesi adsense geliri : Günde ortalama 6tl
 • Günlük 1000(1k) hitli genel blog sitesi adsense geliri : Günde ortalama 3tl

(Bu bilgiler örnek olarak bir takım siteler baz alınarak verilmiştir, 1k hitli genel blog sitesi günde 10 tl de kazanırabilir, 1k moda sitesi günde 2 tl de kazandırabilir.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ