Domain (Alan Adı) Almak

 • 26 Ekim 2016
 • 2.536 kez görüntülendi.
Domain (Alan Adı) Almak

Bir internet sitesi kurmak için bizlere ilk gereken bir domaindir. Domain www. ile başlar ve değişik uzantılar ile sona erer. Örnek domain www.netisfikirleri.com

Domainler arasında en tercih edilen uzantı .com uzantısıdır, bunu .net ve .org takip eder. Eğer projenizde .com uzantısı boşta ise muhakkak onu almalısınız. Dolu ise .net e yönelebilirsiniz. Türkiye’ye yönelik kurumsal bir site işleteceksenizde .com.tr uzantısını değerlendirebilirsiniz. Çünkü .tr uzantılı alan adlarının google arama motorunda etkisi büyüktür ve bu alan adlarını belge ile almanız gereklidir. (gen.tr, web.tr gibi alanadlarını belgesiz alabilirsiniz)

Bir alan adı almak için öncelikle alan adı satan firmalarla bağlantı kurmanız gerekiyor. Dünyada alan adı deyince Godaddy firması gelmektedir, Türkiyede ise IHS gibi firmalar ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde küçük ve aracı firmalar ile çalışırsanız küçük bir dns değiştirme işlemi yapmak için bile günlerce beklemeniz gerekebilir. Büyük domain firmaları sizlere verdikleri panel aracılığı ile her türlü işlemi sizin yapabilmenizi sağlar, bunun yanında herhangi bir probleminizde ticket açtığınız vakit çok kısa sürelerde dönüş alıp, sorununuzu çözümlendirebilirsiniz.

domain-ipuclari

Domain aramak için öncelikle almak istediğiniz alan adını yazmalı uzantısını seçmeli ve ara tuşuna basmalısınız. Günümüzde birçok domain alındığı için zorlanabilirsiniz, alternatiflere yönlenmekten korkmayın, projenize-içeriğinize-bilginize güveniyorsanız her domain iş yapar. Ayrıca almak istediğiniz özel bir domain varsa başka biri tarafından alınmış fakat kullanılmıyorsa, o kişiye ulaşabilir, bütçenize uygunsa domaini alabilirsiniz.

Domain alırken bir başka dikkat etmeniz gereken husu çok uzun olmaması, akılda kalıcı olmasıdır. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için ise anahtar kelimeler içeren domainler kullanabilirsiniz. Örnek anahtar kelimeler ” internetten para, iş fikirleri, internetten işler, para kazanmak vs…” bu şekilde içeriğinizle alakalı kelimeler türetebilirsiniz.

Domaini aldıktan sonra ise dns yönlendirmesini aldığınız hostinge yönlendirmeli ve hostinginizden domainizi eklemelisiniz. Artık sunucunuz ve domaininiz hazırdır, geriye sadece yazılımı kurmanız gerekmektedir.

Domain alırken nelere dikkat etmeli;

 • Domain akılda kalıcı olmalı
 • Çok uzun olmamalı
 • Klavyede kolay yazılabilir olmalı
 • Anahtar kelime içermesi + puan olabilir
 • .com boşsa com uzantısını almalısınız
 • Türkçe içerikli sitelerde .tr uzantılar da değerlendirilebilir (Ör: .com.tr, . gen.tr, . web.tr …)
 • Proje çok büyükse mutlaka .com alınmalı ayrıca yanında .net, .org gibi diğer uzantılarda alınmalı
 • Güvenilir firmalar ile çalışılmalı
 • Bütçe yeterli ise 1 senelik yerine 2-3-4-5 sene şeklinde domain reglenebilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ