ETSY de Ürün Satmak

Etsy sitesinde mağaza açıp satış yapmak isteyen satıcılar için özenle hazırlanmış bir rehber niteliğinde kısa bilgileri içermektedir.

  • 20 Eylül 2023
  • 228 kez görüntülendi.
ETSY de Ürün Satmak

Etsy de ürün satıp dolar kazanmak, ülkemiz şartlarında birçok girişimcinin hayallerindedir. Doların şuan geldiği nokta ve önümüzdeki günlerde yine yükselişe geçebileceğini tahmin etmek çokta zor değildir, bu yüzden dolar bazlı satışlar ticaretle ilgilenen kişilerin dikkatini çekmektedir.

Öncelikle sizlere ETSY sitesinden bahsedersek bu mecrada genellikle el işi ürünler satılmaktadır. Tabii ki burada satış yapabilmek için ürünleri kendinizin bizzat yapmasına gerek yoktur, başkalarına yaptırıp o şekilde de satışa sunabilirsiniz ayrıca kendiniz yapıyormuş gibi gösterebilirsiniz. ETSY zaman zaman bazı satıcılardan ürünleri kendilerinin yaptıklarını kanıtlayan belgeler, fotoğraflar veya videolar isteyebilmektedir. Bu yüzden buna ilk etapta dikkat etmelisiniz.

Ayrıca ETSY mağazanızda sadece tek bir kategoriye odaklanmanızı tavsiye ederiz. Genellikle satıcıların yaptığı en büyük hata birden fazla kategoriyi listeleme yapmalıdır. Örneğin tekstil ürünü satıyorsanız mağazanıza ahşap aksesuar ürünü eklemeniz iyi olmayacaktır. Bijuteri ürünü satıyorsanız mağazanıza bileklik, kolye, tesbih vs.. gibi bijuteri ile ilgili ürünleri ekleyebilirsiniz gidipte “halı” eklerseniz bu etsy tarafından hoş karşılanmamaktadır. Genellikle ETSY satıcıları her kategoriye özel mağaza açmaktadır.

etsy mağazası

ETSY de mağaza açmak ücretlimidir?

Etsy de mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Etsy sizlerden sadece listeleme ücreti adı altından her ürün için 0.20 dolar ücret almaktadır. Bu ücret ürün satılana kadar veya 4 ay süre boyunca geçerlidir. 4 ay içerisinde ürününüz satılırsa ve tekrar listelemek isterseniz 0.20 dolar daha kesilir. 4 ay boyunca satış olmaz ise ve siz ürünü tekrar satmak isterseniz ise 0.20 dolar daha vermeniz gerekmektedir. Ayrıca her sattığınız üründen ETSY sitesi 2023 itibari ile %6.5 luk oranında bir kesinti yapmaktadır.

ETSY de mağaza açmanın şartları nelerdir?

Etsy de el işi ürünleri satıldığı için şirket olmanıza gerek yoktur. Fakat sizlere tavsiyemiz ilk etapta esnaf muafiyet belgesi alıp bu satışlı gerçekleştirmenizdir. Tabii ki benim ticari bir beklentim yok sadece ek iş olarak eğlence amaçlı bu işi yapacağım derseniz şirket açmanıza da gerek yoktur. Yani basit olarak sadece hobi olarak yapacaksanız şirket kurmanıza gerek yoktur ve sadece kimliğiniz ve mail adresinizle bir şekilde mağazanızı oluşturabilirsiniz. Ticari olarak düşünüyor isenizde şahıs firması açıp belgeleri etsy ye sunabilirsiniz.

etsy panelinin görünümü ve butonları

ETSY de sattığım ürünü nasıl kargolayabilirim?

Etsy de satılan ürünü boyutlarına göre çeşitli şekillerde gönderebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ürün yurtdışına gönderileceği için boyutları ve gramajı çok önemlidir. Küçük boyutlarda ürün gönderimi yapıyorsanız Ptt ile küçük kayıtlı paket olarak gönderim yapabilirsiniz. Fakat kayıtlı olmasına yani size bir takip kodu verilmesi önemlidir ki bu kodu sipariş kargolandığında sisteme girmelisiniz. Kayıtsız olarak gönderilen paketlerde daima teslim edilmeme riski mevcuttur. Ayrıca shipentegra gibi bu işi daha hızlı şekilde yapan firmalar bulunmaktadır.

ETSY de ürün nasıl satılır?

Öncelikle ürününüzün listelemesini kurallara uygun ve dikkat çekici bir şekilde yapmalısınız. Burada önemli olan ilgili kategoride ürünün eklenmesi, dikkat çekici görseller, yapılabiliyorsa ürünle ilgili detaylı video nun eklenmesidir. Listeleme kısmında bazı ürünler için yurtdışında zaman zaman belirli günlere özel başlıklar ve etiketler oluşturabilirsiniz. Örnek verirsek mesela üzerinde “happy fathers day” veya bir benzeri yazan babalar gününe özel bir t shirtün başlığına ve içeriğine babalar günü için güzel bir hediye olduğu belirtilebilir bu sayede aramalarda etsy kullanıcılar tarafından ürününüzün daha kolay bir şekilde bulunması sağlanabilir. Her sektörde olduğu gibi burada da özgün olmak önemlidir. Sizinle benzer olarak satış yapan bir ürünün listelemesini kopyalamanız sizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır. Ürününüz listelendikten sonra artık ziyaretçilerin gelmesi beklenmelidir. Kargo kısmında ise dilediğiniz ürünlere ücretsiz kargo dilediğiniz ürünlere ise istediğiniz kargo fiyatını girebilirsiniz. Kargo seçeneği etsy de çok detaylıdır, istediğiniz herhangi bir ülkeye özel kargo profili oluşturabilir bazı ülkelere belli seçenekler sunabilirsiniz. Bunu tecrübe etmek için ise kargo firmanızla görüşmeli ve hangi ülkelere ne kadar gönderi ücreti olduğunu öğrenmelisiniz, kargo fiyatlarınızı buna göre düzenlemelisiniz. Bildiğiniz gibi her ülkeye kargo ücreti farklı olacaktır.

Reklam etsy de bilhassa yeni mağazalar için önemlidir. Fakat şart değildir. Seo ya uygun listelemeleri özgün bir şekilde yaparsanız, sıralamalarda otomatik olarak ilk sıralarda çıkabilmeniz mümkündür. Ayrıca günümüzde sosyal medyanın öneminden bahsetmeye gerek yok sosyal medya sayesinde mağazanıza çok sayıda ziyaretçi çekebilir ve satış yapabilirsiniz.,

Etsy de ürün fiyatlandırması nasıl olmalı?

Bu tamamen sizin satış stratejiniz ve ürününüz ile alakalıdır. Sürümden kazanabileceğinizi düşündüğünüz bir ürün varsa düşük kar marjıyla satışa sunabilirsiniz. Ya da sadece size özel özgün bir ürününüz var ise yüksek bir fiyatlama yapıp piyasayı siz belirleyebilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki özgün el emeği ürünler her zaman rakiplerine göre önde olacaktır. Tabii ki çok satılan bir ürün bulup akabinde onda daha farklı bir değişiklik yapıp veya ek özellik ekleyip bu şekilde satmakta akıllıca olabilir. Trendyolda satış yapma konulu içeriğimize de göz gezdirerek internetten satışın temeli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ