Danışmanlık Firmalarında Gizli Müşteri Olarak Para Kazanın

  • 13 Nisan 2017
  • 3.378 kez görüntülendi.
Danışmanlık Firmalarında Gizli Müşteri Olarak Para Kazanın

Hangi sektörde olursa olsun pek çok firma, elemanlarının nasıl çalıştıklarını görmek amacı ile danışmanlık firmalarına başvururlar. Firma yetkilileri her ne kadar çalıştırdıkları elemanları zaman zaman kontrol ediyor olsalar da onların etrafında olmadıkları zamanlarda ne yaptıklarını hiçbir zaman bilemezler. İşte bu noktada çareyi danışmanlık firmalarında bulurlar.

Danışmanlık firmalarında çalışanlar, sanki bir müşteriymiş gibi başvuru yapan firmaya gider ve ilgili alanda hizmet almak istediğini belirtir. Hizmeti aldığı süreç boyunca yaşadığı tüm deneyimi not alır. İşin sonunda ise hazırladığı tüm raporu danışmanlık firmasına teslim eder. En son noktada tüm bu raporlar, başvuruyu yapmış olan firmaya sunulur.

Danışmanlık firmaları için çalışan gizli müşteriler, iş yerleri hakkında bilgi toplamak ile yükümlüdürler ve müşteri ilişkilerinin nasıl yürütüldüğü, tüketici haklarına uygun iş yapılıp yapılmadığı gibi konular hakkında rapor tutarlar.

Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Danışmanlık firmaları, gizli müşteri olacak elemanları genellikle geçici olarak dışarıdan temin ediyor. Dolayısıyla kendine ek iş bulmak isteyenler için gizli müşteri olma işi son derece mükemmel bir kaynak sağlıyor. Peki, bu gibi işleri nereden bulabilirsiniz? Genellikle bu tarz iş ilanları kariyer sitelerinden yayınlanıyor. Bu yüzden kariyer sitelerinde kendinize ait bir özgeçmiş oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

Danışmanlık firmalarının çalıştırılacağı elemanlarda aradığı özellikler genellikle şunlar:

– Resim çekimi, video kaydı ve yazışmalar için teknolojiden anlayan,

– Lise veya üniversite mezunu,

– Disiplinli bir yapıya sahip,

– Görevini suiistimal etmeyen.

Gizli Müşterilerin Kazancı Ne Kadardır?

Gizli müşteri olmak, genellikle ek iş olarak yapılan bir iştir. Bu nedenle iş başına verilen ücret, çok yüksek rakamlara ulaşmaz. Ancak kısa süreli ve geçici bir iş olduğu için ne kadar çok sayıda iş yaparsanız, o kadar çok kazanma imkânınız vardır.

Örneğin bir firmada gizli müşteri olarak çalışacağınız tek iş için 15 TL alabileceğiniz gibi daha kapsamlı araştırmalar içeriyorsa tek iş için 100 TL’ya kadar da ücret alabilirsiniz. Eğer iyi denetleme sistemlerine sahip bir danışmanlık firması için çalışıyorsanız çok daha fazlasını kazanma imkânınız olabilir. Bu durum, aynı zamanda başvuru yapan markanın kaç mağazası olduğuna göre de değişebilir.

Modern çağın getirdiği rekabet ortamında kimi zaman rakip firmalar tarafından, kimi zaman personelini ve genel işleyişi denetleyen yöneticiler tarafından, kimi zaman da tamamen bağımsız araştırma yapan firmalar tarafından işe alınan personellerdir. Gizli müşteri, tıpkı müşteri gibi işyerine (market, banka, okul… vb.) gider ve detayları, fiyatları, personeli inceler. Bu süreçte isminden de anlaşıldığı gibi kimliğini gizler. Çoğu zaman önceden belirlenmiş senaryolarla giderler. Bu süreçte ayrıntılı bir gözlem yeteneğine sahip olan gizli müşteri raporunu hazırlar. Dürüst ve güvenilir kişilerden seçilen gizli müşteri sürekli bir çalışan değildir. İşveren firma “gizli müşteri ”sini ilk olarak eğitime alır ve işi öğretir.  Freelance ya da yarı zamanlı çalışan personellerdir. Gün içinde ne kadar çalışacakları işin süresine göre değişir.  Büyük firmalar müşterilerinin gözünden kendi firmalarını incelerken, küçük firmalar da rakiplerinin nabzını tutarak istikrarlı büyümenin kapısını aralarlar. Eğer siz de gözlem yeteneklerinize, soğukkanlılığınıza ve rol yeteneğinize güveniyorsanız para kazanmanın eğlenceli yollarından birisi olan gizli müşteriliği deneyebilirsiniz. Böylelikle hem gezer, hem para kazanırsınız. Benim gezecek vaktim yok diyenler ise gizli çağrı sürecine destek olabilirler. Müşteri hizmetlerine sahip firmalarda da “gizli çağrı müşterileri” kullanılmaktadır. Alternatifleri çok fazla olan “gizli müşteri” işinin internet üzerinden satış yapan siteler için de personele ihtiyacı vardır. Bu müşteriler internetten sipariş verecek, sipariş sürecini denetleyecek, maille iletişime geçecek ya da destek servislerini kontrol edecektir. Gizli müşterilerin firmaların içinden seçilmemesi ve gerçek müşterilerin tercih edilip eğitilmesinin sebebi, gerçek tüketicilerin gözünden firmaların değerlendirilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ