Günlük Ev Kiralayıp Para Kazanmak

  • 08 Aralık 2023
  • 233 kez görüntülendi.
Günlük Ev Kiralayıp Para Kazanmak

Diyelim ki ev sahibisiniz ve evinizi aylık olarak kiraya veriyorsunuz. Aylık kiraya verdiğiniz bir evden ortalama 1000 lira kazanırken, evinizi günlük olarak kiraya verdiğinizde ayda ortalama 5000 liraya kadar para kazanma imkânınız bulunuyor. İşte bu yüzden ne kadar riskleri olursa olsun, günümüzde günlük kiralama üzerinden para kazanan çok sayıda insan bulunuyor. Hatta bu işi yapmak için illa ki ev sahibi olmak da gerekmiyor. Çoğu kişi aylık bir ev kiraladıktan sonra kiraladığı evi günlük kiraya çıkartarak da para kazanabiliyor.

Peki, kim neden günlük ev kiralasın? Bunun için farklı sebepleri sıralayabiliriz. Doğu şehirlerinden hastaneye gitmek amaçlı gelen kişiler gideceği hastaneye yakın bir evde kalmayı düşünebiliyor. Bir kurumun mülakat sınavına girecek olanlar otele para vermek yerine kiralık daire tutmayı daha uygun görebiliyor. Bunların haricinde, otel gürültüsünden kaçmak isteyenler, otellerde kişi başı ödeyeceği fiyata 5-10 kişi birlikte kiralık daire tutmayı düşünenler, iş görüşmesi yapacak olanlar, fuar etkinliği için şehirlerarası yolculuk yapması gerekenler ve daha pek çok farklı amaçlar ile günlük evler kiralanabiliyor.

Bu işten elde edilen gelirin farkına varmış olanlar, vakit kaybetmeden hazırlıklarını yapıyorlar. Eğer bir ev sahibi değilseniz, bunun için yapmanız gereken ilk iş eşyalı bir ev kiralamaktır. Sahibinden kiralık bir ev kiralayabileceğiniz gibi kiralık daire hizmeti sunan Airbnb’nin internet sitesi üzerinden de bir ev kiralama şansına sahipsiniz.

Kiraladığınız bu dairenin faturaları size ait olacaktır. Siz günlük olarak kiraya verme ücreti üzerinden gelir elde edersiniz. Eğer tek bir daire yerine 3 daire üzerinden çalışırsanız günlük ve aylık olarak kazanacağınız para daha da fazla olacaktır. Tabii ki kiralayacağınız dairelerin bulunduğu yer de önemlidir. Yukarıda saydığımız amaçlar ile ev kiralamak isteyecek kişileri hedeflediğinizi düşündüğümüzde, bu hedefe uygun bir yerden ev kiralamanız daha mantıklı olacaktır. Örneğin iş görüşmeleri amacı ile günlük ev kiralamak isteyecek müşterileri hedefliyorsanız daha merkezi bir yerden ev kiralamanız uygun olur.

Peki, evinizi günlük kiralığa çıkarmak için nasıl bir pazarlama yapmanız gerekiyor? Bunun için farklı seçenekler bulunuyor. Gazetelerde ilan verebileceğiniz gibi internet ortamındaki sahibinden.com gibi internet adreslerinden ilan da yayınlayabilirsiniz. Bunun haricinde kendinize özel bir web sitesi de kurabilirsiniz. Bir web sitesi kurmak bu iş için her zaman daha mantıklıdır, ancak çeşitli çabaları da beraberinde getirir. Örneğin Ankara’nın Kızılay ilçesinde bu işi yapacaksanız ve buna özel bir web sitesi kuruyorsanız, arama motorlarında sitenizin ön plana çıkması için SEO çalışması yapmanız gerekir. Mesela Google’da “Kızılay günlük kiralık ev” veya “Kızılay kiralık eşyalı daire” yazıldığında sizin siteniz kaçıncı sırada gelecek? İşte bu sıralamaya göre size ulaşacak müşteri sayısı da değişiklik gösterir. Bu nedenle bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız mutlaka SEO çalışması yapmanız gerekir. Son olarak tabii ki sosyal medya pazarlama için mükemmel platformlardır. Sosyal medya reklamlarını kullanarak ve sayfanızda kendi yapacağınız çalışmalar ile evinizi pazarlayabilirsiniz.

Şunu da belirtmemiz gerekir ki günlük ev kiralayarak para kazanma işinin aynı zamanda riskleri de bulunuyor. Çoğunlukla herhangi bir sözleşme olmadan kiralama işi yapıldığı için kötü amaçlı kişilerin evinizde kalma gibi bir ihtimali bulunuyor. Özellikle terör tehdidinin ülkemizde bulunuyor olması, bu işi yaparken ne kadar dikkat etmeniz gerektiğini de ortaya koyuyor. Bu nedenle her ne kadar amacınız para kazanmak olsa da kiralama hizmeti vereceğiniz kişiler hakkında araştırma yapmayı unutmayın. Aksi takdirde kötü amaçlara dolaylı olarak hizmet etme durumuna düşebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ