İnternet Üzerinden Ürün Satmak İstiyorum

  • 22 Ekim 2016
  • 2.999 kez görüntülendi.
İnternet Üzerinden Ürün Satmak İstiyorum

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize internet üzerinden nasıl ürün satılacağı nasıl e-ticaret yapılacağından bahsedeceğiz.

Öncelikle belirtmemiz gereken en önemli husus internet üzerinden ticaret yapmak istiyorsanız bunun normal bir dükkan açmaktan bir farkı yoktur, yaptığınız işi vergilendirmeli bağkura kayıt olmalı, gerekirse küçük bir ofis tutmalısınız.

E-ticaret merakı olan birçok arkadaşımızın en büyük yanlışı internet üzerinden istedikleri gibi ürün satabileceklerini sanmaları. Böyle birşey söz konusu değildir. İnternet üzerinden tek tük ürün sattığınız zaman bir sorun olmayabilir, fakat bu işi profesyonel olarak yapacaksanız muhakka öncesinde bir muhasebeci ile görüşmeniz ve sattığınız her ürünü faturalandırmanız gerekiyor.

E Ticaret Hangi Ürünü Satsam Çok Paralar Kazanırım?

Bu sorunun cevabını biz bilsek zaten hemen o ürünü satmaya başlarız, ürünü bulmak tamamen sizlere kalmıştır, piyasayı iyi takip etmelisiniz. Fakat çok bilinen birşeydir ki internet üzerinden genelde sağlık ürünleri, elektronik eşyalar, takı/bijuteri vs.. gibi ürünler satılmaktadır. Çabuk bozulan ürünleri gıda vs.. internet üzerinden satmanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat yöresel, değişken sıcaklığa dayanabilecek olan ürünler internet üzerinden alıcı bulabilir.

E Ticaret İçin Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

İlk etapta ürün kargo çıkışınız çok fazla olmayacağından dolayı hiçbir firma ile anlaşma yapmayın. 2-3 ay içerisinde kargo çıkışınız belli olduğu zaman ona göre firmalardan teklif alabilirsiniz. Firmaların bir takım paketleri vardır bunlardan faydalanabilirsiniz. Şubeler ile birebir görüşürseniz ona göre uygun anlaşmalar yapabilirsiniz. Yurtiçi kargo, aras kargo, mng kargo vs.. gibi firmalar ile çalışabilirsiniz. Ayrıca ptt kargoya kitap gönderimlerinde kullanabilirsiniz. Ptt meb onaylı kargo kitap gönderimlerinde genelde 3 tl gibi bir ücret alır.

e-ticaret-urunleri

E Ticaret Ürün Tedarik Etme

Önünüzde birkaç yol var;

  1. yol : Satacağınız ürünü alıp stok yapıp o şekilde satacaksınız. Bu en temiz yoldur fakat satılabilecek, son kullanma tarihi olmayan ürünleri stok yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde ürün elinizde kalabilir. Çok satılan bir piyasa ürünü satacaksanız bunu stok yapmanın hiçbir zararı yoktur.
  2. yol: Satacağınız ürünü sattığınız zaman tedarik etmek. Bu şekilde bazen problemler yaşayabilirsiniz, müşteri size ödeme yapar siz tedarik etmeye ürünü almaya gidersiniz fakat o ürün yoktur bu da müşteri tarafından hoş karşılanmaz. O yüzden takibi iyi yapmalısınız.
  3. yol: Etliye sütlüye bulaşmadan arada sadece komisyon alarak ürün satışı yapmak. Buna kar ortaklığıda denilebilir birçok e ticaret sitesi bu şekilde ürünlerini sattırmaktadır. Fakat arada yaşanabilecek sorunlardan müşteriyle direk siz muhattap olduğunuz için büyük problemler yaşayabilirsiniz.

E Ticarette Nelere Dikkat Etmeliyim?

1- Her sattığınız ürüne fatura kesmelisiniz.

2-Stok yapmadığınız ürünleri sitenize koyarsanız tedarikçinizde olup olmadığını sürekli takip etmelisiniz.

3-Kargo firmasına uzak olmanız sizin için sorun yaratabilir ürünün çıkışını yaptığınız yeri kargo firmasının yakınında tutun veya bir kargo firmasıyla anlaşma yapın. Anlaşma yaptığınız kargo firmaları günün belli saatlerinde ofisinize gelerek ürünleri alabilir.

4-Satacağınız ürünlerin kargo masrafınıda düşünmeniz lazım, örneğin bir kilo çay 20 tl diyelim. Bu çayda heryerde bulunan bir çay ise müşteri bunu yakınındaki bakkaldan marketten vs.. alabilir. Size +4 veya +5 tl vererek bu ürünü almaz. Fakat sattığınız çay hiçbir yerde bulunmayan orijinal bir çay ise alıcısı muhakkak olacaktır.

5-İnternette olmayan orijinal ürünleri satmaya özen gösterin.

6-Gerekirse gittigidiyor, sahibinden, sanalpazar gibi ürün satışı yapan siteleri kullanın burada firmanız adına mağaza açın.

7-Sattığınız ürünün görselini muhakkak müşteriye sunun, ayrıca ürün ile ilgili detaylı bir içerik yazın. Örneğin body building çalışma istasyonunun ölçülerini muhakkak yazmalısınız. Çünkü bu ürün hatırı sayılır bir yer kaplayacağı için müşteride bunu düşünerek odasından ölçü alacaktır. Gıda ürünü/sağlık ürünü/bozulacak/son kullanma tarihi olan bir ürün satıyorsanız son kullanma tarihlerini belirtin.

8-Birden fazla ödeme metodunuz olmalı(internet üzerinden kredi kartıyla, havale ile vs…)

9-Elektronik bir ürün satılıyorsa ürünü detaylı özellikleri ve garanti süresi muhakkak belirtilmeli.

10-İade ile ilgili prosedür detaylı bir şekilde yazılmalı.

11-Müşterilerin kredi kartı bilgilerinin güvenliği ssl sertifikaları ile sağlanmalı.

kredi-karti-guvenligi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ