Network marketing nedir? Nasıl para kazanılır?

  • 08 Ağustos 2018
  • 5.197 kez görüntülendi.
Network marketing nedir? Nasıl para kazanılır?

Türkçesi ağ pazarlamacılığı olan network marketing’in en basit açıklaması, bir şirketin geleneksel yöntemlerle çevrimiçi veya çevrimdışı pazarlama yöntemleriyle ulaşamayacağı potansiyel müşterilere ulaşmak için bağımsız temsilcileri kullandığı bir pazarlama yöntemidir. Ağ pazarlamacılığı genellikle üç temel sistematik stratejiyi kullanmaktadır. Yeni potansiyelleri belirlemek, müşterileri veya iş ortaklarını ağınıza eklemek, yeni gelenleri eğitmek, yönetmek veya motive etmek.

Her hangi bir ürünü piyasaya süren firma duyuluncaya ya da tercih edilinceye kadar uzun bir bekleme sürecine girecektir. Bu süreci kısaltmak isteyen firmalar ise network marketingi tercih ederler. Bu sistemde müşteriler belli bir ücret karşılığı iş ortağı olabileceği gibi sadece ürün satarak da para kazanabilirler. İş ortağı olan müşteriler sadece ürün satarak devam edebilecekleri gibi kendi alt katmanlarına iş ortağı eklemeye devam ederek de para kazanabilirler. Böylelikle onların da ekledikleri ortaklardan ya da yaptıkları satışlardan para kazanabileceklerdir. Piramit sistemi denilen bu sistemde her geçen gün eklenen yeni üyeler bir üstteki üyeye para kazandırmaya devam edecektir. Hemen her gün etrafınızda gördüğünüz kozmetik ya da temizlik ürünleri katalogları birer network marketing işidir.

Network Marketing Sistemi

Çevresi geniş insanların büyük paralar kazandığı bu sistemde, sosyal medyanın hızla yayılması sayesinde çevresi az olan insanların da yapabileceği bir iş haline gelmiştir. Ülkemizde de binlerce insanın para kazandığı network marketing sistemi tek katmanlı, iki katmanlı, çoklu düzey pazarlama olarak üçe ayrılıyor. Tek katmanlı pazarlama yönteminde sadece ürün satarak, iki katmanlı pazarlama yönteminde hem üye ekleyip hem satış yaparak, çoklu düzey pazarlamada da eklediği üyelerden ve onların yaptığı satışlardan da para kazanarak ilerleyen bir sistemdir. Pazarlama, kısmen endüstri odaklı ve kısmi yaratıcı düşüncedir. Ağ pazarlaması söz konusu olduğunda, aynı zamanda karizması olan satış elemanlarını da bulmayı gerektirir. İş ve ürün hakkında heyecanlı olan kişiler işe alındığında, bu heyecanı başkalarıyla da paylaşacaklardır. Hırslı bir satış ekibi, daha fazla satışa, aynı zamanda pazarlama ağına yeni katılanlara yönlendirir. Eğer her hangi bir network işi yapmak istiyorsanız mutlaka eğitimlere katılmanız gerekir. Satacağınız ürüne önce kendiniz inanmalı ve özelliklerini tam anlamıyla bilmelisiniz. Çünkü satış yapmaya ikna etmek için önce kendiniz ikna olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ