Pazarcılık ile Para Kazanmak

  • 29 Haziran 2017
  • 7.221 kez görüntülendi.
Pazarcılık ile Para Kazanmak

Pazarcılığın tarihi çok eskilere dayanır. Eskilerin takas yönteminin uygulandığı pazar alanlarından parasal sistemdeki pazar alanlarına kadar, pazarcılık hep varlığını sürdürmüştür. Günümüzde neredeyse her mahallenin kendine özel bir pazarı bulunuyor. Bu pazarlar, her hafta düzenli olarak kurulmakla birlikte özel amaçlarla da kurulabiliyor. Örneğin sadece yün iplik üzerine kurulan bir pazar olabildiği gibi sadece mutfak eşyalarının sunulacağı bir pazar da kurulabiliyor. Elbette tüm bu pazarlarda çok sayıda tezgâh açılıyor. Sebze, meyve, süt ürünleri tezgâhlarından giyim, ayakkabı, aksesuar ve çamaşır ürünlerine kadar çok sayıda tezgâh, bu pazarlarda bulunuyor.

Her ne kadar büyük alışveriş merkezleri, dükkânlar, mağazalar çoğalıyor olsa da bu tür pazarların varlığı ve onlara duyulan ihtiyaç hiçbir zaman yok olmuyor. Bu nedenle pazarcılığın, her zaman için kazançlı bir iş seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pazarcılık işinde kâr elde etmek için dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Hangi ürünü satacağınızı, ürünü nereden kaç paraya tedarik edeceğinizi, ne kadardan satacağınızı ve nasıl pazarlama yapacağınızı çok iyi belirlemeniz gerekir. Eğer bu aşamalarda doğru kararlar alırsanız pazarcılıktan elde edeceğiniz kâr da sizi memnun edecektir.

Pazarcılık yapmak istiyorsanız hangi ürünü hangi pazarda satacağınız çok önemlidir. Örneğin İstanbul Sefaköy pazarında pahalı telefon aksesuarlarını satmanız sizi zora sokabilir ama aynı ürün çeşidini Yeşilköy pazarında rahatlıkla satabilir ve kâr edebilirsiniz. Bunun gibi kriterleri iyice ölçüp biçmeniz gerekiyor.

Peki, pazarcılık yapmak için herhangi bir izin veya belge gerekiyor mu?

Pazarcılık için yapmanız gereken tek şey, pazarcılık yapmak istediğiniz belediyeye başvuruda bulunmak ve gerekli izin belgesini almaktır. Başka herhangi bir şart söz konusu değildir. Gerekli belgeyi edindikten sonra yapmanız gereken şey ise elbette ki satış yapacağınız pazarda uygun bir tezgâh bulmaktır. Tezgâhlar için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu da aslında işin en zor kısmıdır. Çünkü bir pazarda tezgâh yerleri çok önceden satılmış olabilir ve kendinize yer bulmanız zor olabilir. Bunun için insanlarla görüşmeniz ve satacağınız ürüne en uygun yeri belirlemeniz gerekiyor.

Bir pazarda ürün satışı yaparken pazarlama çok önemlidir. Yani ürününüzü alması için alıcıların dikkatini nasıl çekeceğinizi iyi bilmelisiniz. Bildiğiniz üzere pazarlarda genellikle bu iş bağırıp çağırarak yapılır. “Oğluna, kızına, komşunun evladına, gel abla!” şeklinde bağırarak insanları kendilerine çekmeye çalışırlar. Ne kadar yüksek bağırırsanız insanlar o kadar size doğru yönelir. Ancak bağırmanızdan ziyade ne dediğiniz daha önemlidir. Örneğin “2 alana 1 tane hediye” tarzında onların dikkatini daha fazla çekecek kampanya duyurularını çığırmanız, daha fazla insanı kendinize çekmenize sebep olabilir. Hatta böyle bir durumda tezgâhınızın önü bir anda insan kaynayabilir.

Pazarcılıkta iyi kazandıran bir iş daha var ki o dar pazar içinde yemek sunumu yapmaktır. Artık büyük pazarların birçoğunun içinde gözleme veya ekmek arası köfte yapan bir tezgâh bulunuyor. Çünkü insanlar, koca bir pazarın her köşesini dolaşmak için saatlerini harcıyor. Üstelik bu işi insan kalabalığı içerisinde yürümeye çalışarak yapıyorlar ve haliyle bu iş onları oldukça yoruyor. İşte bunun farkında olan kişiler, pazarlarda insanlara dinlendirici ve açlıklarını giderici bir hizmet vermeyi düşünerek yeme-içme mekânları açıyorlar. Eğer siz de pazarcılık yapmayı düşünüyorsanız, bu tarz bir iş yapabileceğinizi de aklınızda bulundurabilirsiniz.

Aynı şekilde insanların acil ihtiyaçlarını giderebilmeleri için pazar içlerinde lavabo ve tuvalet kabini de kurmanız mümkündür. Yine pazarda açacağınız tezgâh eğer giyim üzerine olacaksa, tezgâhınızın yanında kapalı bir kabini deneme kabini olarak insanlara sunabilirsiniz. Ya da insanların üzerinde denediklerini görebilmeleri için onlara tutacağınız bir aynayı yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu tür hizmetler pazarlarda sizin tezgâhınızı öne çıkaran özellikler olacaktır.

Pazar tezgahları fiyatları: Normalde kiralık günde yerine ve metrekaresine göre 40-50 tl ile kiralık tezgah bulabilirsiniz, satılık tezgahlar ise yine pazarına ve m2 sine göre 10.000 liradan başlamaktadır.

Pazarcılık ile ne kadar kazanırım?

Günde 50 lirada kazanabilirsiniz 1000 lirada. Bu sizin satış yeteneğinize sattığınız ürüne vs… bağlı unutmayınki haftada sadece birkaç pazara giderek aile geçindiren pazarcılarımız var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ