Halı Saha Açarak Para Kazanmak

  • 18 Haziran 2017
  • 5.352 kez görüntülendi.
Halı Saha Açarak Para Kazanmak

Halı Saha İşletmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster profesyonel olsun ister amatör, futbol çoğu insanın hayatında çok önemli bir yer kaplıyor. Çocukluğundan beri hayali olan futbol sporunda ilerlemek isteyenler, mahallelerindeki halı sahalarda antrenman yaparken 50 yaşındaki adamlar bile iş arkadaşları ile veya komşuları ile birlikte bu sahalarda haftalık maç yapmayı çok seviyorlar. Hâl böyle olunca neredeyse her mahallede bir halı saha işletilmesi de zorunluluk oluyor. Eğer siz de bir halı saha açarak para kazanmak istiyorsanız, doğru fikir sahibi olduğunuzu söyleyebiliriz.

Halı Saha Açmak İçin Neler Gerekir?

Peki, bir halı saha nasıl açılır ve neler yapmak gerekir? Eğer herhangi yasal bir engeliniz bulunmuyorsa, halı saha açmak için yerine getirmeniz gereken özel şartlar yok. Ancak her işte olduğu gibi bu işte de öncelikle bazı belgeleri hazırlamalı ve ilgili yerlere teslim etmelisiniz. Bunun için genellikle çoğu yerde 3 aşamalı bir uygulama yapılır.

– Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmalısınız. Bu başvuru sırasında sizden halı sahayı nerede açmak istediğiniz ve halı sahanızın büyüklüğü, imkânları gibi çeşitli özellikleri bildirmeniz istenir. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce her konuyu netleştirdiğinizden emin olun.

– Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden onay aldıktan ve izin belgesini aldıktan sonra TFF Bölge Müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Bu aşamada yapacağınız işlem halı saha sicil kaydı almak olacaktır.

– Tüm izin belgelerini hazırladıktan sonra bölgenizdeki yerel belediye ile iletişime geçerek işyeri ruhsatı edinmelisiniz. Eğer halı sahanızı açacağınız yer ile ilgili bir sorun ortaya çıkmazsa, ruhsatınız kısa süre içerisinde hazırlanmış olur.

Halı Saha Açmadan Önce Bunları Düşünmelisiniz

Öncelikle halı saha işletirken sadece basit bir saha yönetmeyeceğinizi, aynı zamanda pek çok yan hizmeti de sunmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bir futbol maçının öncesi, esnası ve sonrasında gereken tüm ekipmanı ve etkinlikleri gözünüzün önüne getirin. Maç başlamadan önce oyuncuların giyeceği formalar, yedek ayakkabılar, maç esnasında susayanlar için pet şişede sular, maç sonrasında duş kabinleri ve yemek bölümü gibi sunmanız gereken pek çok ek hizmet vardır. Bunların haricinde halı sahanızın gece ışıklandırması, bakımı, temizliği, elektriği gibi düzenli olarak takip etmeniz gereken konular da vardır.

Tüm bunlar bir halı saha işletmesinde düşünülmesi gereken konulardır. Bir de halı sahanızın pazarlaması için yapmanız gerekenler vardır. Daha çok müşteriyi sahanıza çekmek için bulunduğunuz mahallede el ilanları bastırarak dağıtabilir, çeşitli mahalle etkinliklerine katılarak adını duyurabilirsiniz. Ancak bunlardan daha etkili olacak pazarlama yöntemlerini de sayabiliriz. Örneğin uygun mevsim zamanlarında futbol turnuvaları düzenleyerek mahallede bir eğlence etkinliği oluşturmanız mümkündür. Böylece çok daha fazla insan halı sahanıza rağbet edecektir. Eğer maç sonralarında yeme içme ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir bölümünüz de olursa çok daha fazla iş yaparsınız. Çünkü çoğu oyuncu futbol maçı yapmadan önce iddiaya girer ve bu iddianın sonunda genellikle yemek ısmarlama gibi bir hedef olur.

Halı Saha Ölçüleri Nasıl Olmalı ve Maliyet-Kâr Durumu Nedir?

Halı sahanızın ölçüsünü belirlemek size kalmıştır. Ancak uymanız gereken bazı standart ölçüler vardır. Bu ölçüleri göz önüne aldığımız zaman tercih edebileceğiniz saha ölçüleri şunlardır:

– 800 m2 halı saha için 20 metre eninde 40 metre boyunda

– 1000 m2 halı saha için 25 metre eninde, 40 metre boyunda

– 1500 m2 halı saha için 30 metre eninde, 50 metre boyunda

Sadece halı sahanızın alanı değil çevresi de önemlidir. Halı sahaların etrafının çitler ile örülü olma zorunluluğu vardır ve bu çitlerin yüksekliği yaklaşık 5 metre civarında olmalıdır.

Peki, tüm bunların maliyeti ve elde edilecek kâr nedir? Bu miktarlar halı sahanızı işletmek istediğiniz bölgeye, mahalleye göre değişir. Ancak ortalama rakamlardan bahsedecek olursak 100 bin ile 150 bin lira arasında bir maliyeti olacağını söyleyebiliriz. Eğer yeteri kadar araştırma yaparsanız, bu mali desteği size sağlayabilecek banka kredisi imkânlarını bulabilirsiniz.

Halı saha işletmesinde kazanacağınız ücretler saate göre belirlenmektedir. Yani maç yapacak her kişiden saat başı ücret alırsınız. Örneğin 7’şer kişiden iki takım hâlinde maç yapmak isteyen bir grup geldiyse ve 1 saat maç yapacaklarsa, kişi başı 10 lira olarak düşündüğünüzde, toplam 14 kişi için 1 saatte 140 lira para kazanmış olursunuz. Yaz mevsiminde daha geç saatlere kadar müşteri olacağı için geliriniz artacaktır. Maç saatinden kazandığınız paraya bir de yeme içme satışlarından kazanacağınız parayı da eklerseniz ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ