Kozmetik Dükkânı Açarak Para Kazanmak

  • 04 Mayıs 2017
  • 4.180 kez görüntülendi.
Kozmetik Dükkânı Açarak Para Kazanmak

Kozmetik sektörü, ürün katalogları inanılmaz bir hızla değişen ve son derece hızlı hareket etmeniz gereken bir alandır. Bu nedenle iyi bir girişimci ruhuna sahip olmakla birlikte pratik çözüm yollarına yatkın biri de olmanız gerekir. Tüm bu hıza ayak uydurabileceğinize inanıyorsanız, bir kozmetik dükkânı açarak satış yapıp para kazanmanızın önünde hiçbir engel yoktur.

Mağazanızı farklı şekillerde açmanız mümkündür. İster online bir mağaza açar, ister fiziki olarak bir bölge seçip dükkân açar veya büyük bir alışveriş merkezi içerisinde kozmetik standı açarsınız. Yapacağınız işin büyüklüğüne ve seçeceğiniz hedef kitleye göre bu konudaki tercihiniz değişiklik gösterebilir.

Buna karar verirken hedef kitlenizi doğru seçmeniz çok önemlidir. Sonuçta kozmetik ürünleri, biraz lükse kaçan ürünlerdir ve maddi durumu uygun olan kesimlerde daha çok iş yapmanızı sağlar. Dükkânınızı açacağınız yerin maddi geliri ortalamanın biraz üzerinde olan yerlerde olması önemlidir. Tabii bu durumda dükkân kira gideriniz da o ölçüde yüksek olacaktır. Ancak bakmanız gereken netice elde edeceğiniz kâr olmalıdır.

Gelelim kozmetik ürünlerinin seyrine. Bu sektörün ürünleri sürekli olarak değişiklik gösterir ve ürün yelpazesi inanılmaz geniştir. Ürünlerin her birini sürekli olarak takip etmeniz ve anlık olarak ürün kataloğunuzu güncel tutmanız çok önemlidir. Bu sayede müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Özellikle kozmetik sektörünün müşterileri, yeni özellikleri ile taze gelmiş bir ürün hakkında çok meraklıdır ve onu denemek için can atar. Bu fırsatı mutlaka kullanmalısınız.

Kozmetik sektöründe para kazanmak, sadece kozmetik ürünleri üzerinden olmaz. Aynı zamanda kadın dergi satışı, ürün uygulamaları, makyaj ve masaj uygulamaları gibi yan hizmetler de vererek gelirinizi arttırmanız mümkündür. Kozmetik dünyasına meraklı kadınlar bu tip uygulamaları yaptırmak için fırsat kollarlar. Siz de bu durumu kendiniz için avantaja çevirebilirsiniz. Ayrıca bayilik almak isterseniz BURADAN kozmetik alanında bayilik veren firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğer dükkânınızda tek başınıza çalışacaksanız, tüm ürünleriniz hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Yanınızda çalışacak elemanlar olacaksa onların da aynı bilgi düzeyinde olmalarına dikkat etmelisiniz. Gelen müşterilerin yoğun soru yağmuruna en etkili cevapları vererek onları kazanmanız mümkündür. Bu aşamada özellikle müşterilerin özelliklerine göre yorumlayarak cevap vermeniz çok daha etkili bir yöntem olacaktır. Örneğin müşteriniz kendi saçına en uygun şampuanı arıyorsa, müşterinin saç tellerinin çok ince olduğunu söyleyerek ona uygun ince telli saçlar için bir şampuan önerisinde bulunabilirsiniz.

Bazı ürünlerinizde zaman zaman kampanyalar yapın ve bunları müşterilerinize duyurmak için pazarlayın. Örneğin belli bir zaman aralığında 50 liralık bir göz farını 35 liraya satarak daha fazla müşteriyi dükkânınıza çekebilirsiniz. Unutmayın ki indirimli ürünü alan müşteriler, gözlerine çarpan birkaç ürünü daha alarak dükkândan çıkabilirler. Bu tarzda hazırladığınız kampanyaları sadece dükkânınızın vitrinine astığınız bir afiş ile değil, aynı zamanda online kozmetik mağazalarında, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda da duyurabilirsiniz. Sosyal medya, artık ürün pazarlama anlamında büyük bir memba özelliğini taşıyor.

Şunu da eklememiz gerekir ki kozmetik sektörü artık 10 yıl evvel ki gibi sakin değil. Tekelleşme yolunda ilerleyen kozmetik firmaları ile rekabet etmek gözünüzü korkutabilir. Bu nedenle işinize yerel pazarı en etkili şekilde kullanarak başlamanızı tavsiye ederiz. Seçtiğiniz yerel bölgeye ve hedef kitleye yönelik iş yapmanız daha hızlı bir ivme ile büyümenizi sağlayacaktır. Aksi takdirde bir tekel markası ile bir anda aynı seviyeye gelmeniz ve rekabet edebilmeniz mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ