Oyun Sitesi Açarak Para Kazanmak

  • 24 Ekim 2016
  • 6.839 kez görüntülendi.
Oyun Sitesi Açarak Para Kazanmak

İnternetten birçok alanda para kazanmak mümkün bunlardan biriside oyun sitesi açmaktır. Hiçbir tecrübesi olmayan arkadaşlar sitemizdeki diğer yazılarıda takip ederek “oyun sitesi nasıl açılır” hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Oyun sitesi açmanız için  gerekenler

1-Domain: Arkadaşlar domain konusunda .com veya .net harici domain almanızı ilk etaplarda önermem, ayrıca domain içerisinde oyun kelimesi geçerse arama motorlarında ilk sıralara çıkmanız daha da kolaylaşacaktır.

(Domaini godaddy veya ihs gibi büyük firmalardan almanızı öneririm, .com bir domain fiyatı 2016 itibariyle 8.5 dolar civarındadır)

2-Server(sunucu-hosting): Oyunları sunucuda barındırmak isteyen arkadaşlar disk alanı yüksek sunucular almak zorundalar ilk etapta küçük bir hosting paketi ile başlayabilir, ardından siteniz hitlenirse daha yüksek hitler kaldırabilen sanal sunuculara(vps-vds) geçebilirsiniz.

(Hosting konusunda sonraki yazılarımızda tavsiye firmalar olacak fakat sorun yaşamamanız için firmayı iyi inceleyin uptime oranlarını destek sistemlerini sorun vs… fiyatları firmaya göre değişmekle birlikte sizlerin ilk etapta işiniz aylık 10-20 tl ye bulabilceğiniz sunucular idare edecektir.)

3-Oyun sitesi yazılımı: Yazılım için birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan biri ücretsiz wordpress kurup oyun teması satan yazılımcılardan tema alıp yolunuza devam etmek. Bir diğer seçenek hazır yazılmış asp dilinde yazılımlar alıp kullanmak. Paranız çoksada bir yazılımcı ile anlaşıp özel yazılım yazdırmaktır. Acemi olan arkadaşlara ilk etap için daha ucuz maliyetli wordpress oyun sitesi teması veya hazır kodlanmış oyun sitesi yazılımı öneririm.

(yazılımları r10 gibi sitelerden satan webmasterlardan alabilir, bir oyun sitesi yazılımına veya wordpress temasına ortalama 75 tl gibi bir ücretle sahip olabilirsiniz.)

Evet arkadaşlar bütün bu bilgilerden sonra peki siteyi nasıl kuracağız dediğinizi duyar gibiyim. Domaininizi aldığınız sunucunuzun name serverlarına yönlendirip yazılımı aldığınız kişiye kurmasını rica ederseniz ücretsiz olarak kurulumu gerçekleştirecektir.

hitli-flash-arcade-oyunlar-png

Peki oyun sitemizi kurduk şimdi ne yapmalıyız?

Site gözünüze çok sade gelebilir daha kendinize ait bir logonuz, eklediğiniz herhangi bir kategori ve oyun olmadığından bu normaldir. Öncelikle size tavsiyem hangi kategorilerde oyun eklemesi yapacaksanız örneğin aksiyon oyunları, beceri oyunları, zeka oyunları vs… gibi bu kategorileri admin panelinizden açıp birer cümlede olsa kategorilerle ilgili açıklama girmenizdir. Kategori kısmına girdiğiniz açıklama google arama motorları tarafından sitenizin değerini yükseltir.

Oyun ekleme kısmı-Oyun sitesine oyunları nasıl ekleyeceğim?

Kategorilerde hazır, siteniz içerik girişine hazır(logo vs.. gibi işleri hallettiğinizi varsayıyorum) demektir. Burada oyunları eklerken ya oyunları kendi sunucunuza atacaksınız ya da embed-iframe kodları ile oyunları sitenize ekleyeceksiniz.

Oyunları sunucuya çekmek ile kod ile eklemek arasındaki farklar; sunucuya çektiğiniz oyunlar her zaman kendi sunucunuzda olacağı için silinme riski olmaz, kod ile çektiğiniz oyun sitesinde o oyunda herhangi bir değişiklik olur veya site kapanırsa dolayısıyla kod ile eklediğiniz oyunda sitenizde çalışmaz. Flash oyun sitesi sahipleri genellikle oyunları kendi sunucularına çekerler.

Bu işi kopya içerikle yapacaksanız kesinlikle bu yazıda okuduklarınızı unutun çünkü özgün içerik yazmaktan başka çareniz yoktur. Her oyun için mutlaka en az 50 kelimelik özgün içerikler girin, yazdığınız kelime sayısına göre 2-3 adet etiket girebilirsiniz. Hiçbir zaman etiketleri fazla abartmayın. Etiketler google arama motorlarında eklediğiniz içeriğin daha iyi bulunmasını sağlar, fakat abartıldığı taktirde spame düşmeniz mümkün. Ayrıca eklediğiniz oyun resmini mutlaka iyi kalitede seçin eğer yapabiliyorsanız oyun içerisinden resim alıp onu editleyip sitenize ekleyin.

Sitenizi kurduysanız artık ilk etapta tek yapmanız gereken hergün sitenizdeki oyunları güncellemek, yani hergün en az 4 yeni oyun ekleyin. Hergün özgün içeriklerle güncellenen siteler her zaman google’ın gözünde değerlidir.

flash-oyun-siteleri

Oyunları eklemeye başladım fakat hiç hitim yok neden?

Öncelikle site içeriğinizi zenginleştirmelisiniz ki 2-3 ay sonra yavaş yavaş sitenizi tanıtmaya başlayın. Zaten sürekli güncellediğiniz özgün içerikli sitenize ister istemez hit gelecektir. Sonrasında ise yine sitemizdeki yazıları takip ederek seo yani arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilgilere ulaşabilir oradaki ipuçlarını ve taktikleri uygulayarak flash oyun sitenize daha fazla hit çekebilirsiniz.

İyi güzel diyorsunda ben bu işten ne kazanırım?

Arkadaşlar bir kere hiçbir siteyi para kazanacağım diye açmayın bu şekilde tamamen para odaklı siteler zaten uzun ömürlü olmazlar ve oyunlar ilgi alanınız değilse yine açmayın. Oyun sitelerini hitlendirmek zordur fakat oturduğu zaman Adsense üzerinden güzel gelir bırakırlar. Çünkü oyun sitelerinde genelde yaşı küçük ziyaretçiler takıldığı için reklamlara tıklama oranlarıda yüksek olur. Her sitede değişik oranlar olmasına rağmen size bilgi olması açısından kendi açtığım oyun sitelerinden ve yakın çevremdeki arkadaşların sitelerini göz önüne alırsak;

2k(2000) tekil hitli bir flash oyun sitesi adsense ten aylık ortalama 300 tl kazanmaktadır. Yani 10k lık bir oyun siteniz olursa aylık ortalama 1.500 tl gibi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu geliri özel firmalar ile anlaşarak arttırabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ismail dedi ki:

    bilgilendirme için teşekkürler bende oyun sitesi açmıştım neler yapabileceğim hakkında güzel bilgiler buldum sitenizde.

BİR YORUM YAZ