Yerli Muz Yetiştirerek Para Kazanmak

  • 22 Aralık 2016
  • 3.577 kez görüntülendi.
Yerli Muz Yetiştirerek Para Kazanmak

Çiftçilik ile uğraşanlar bilirler muz çok yıllık bir bitki türüdür, bir kez ekildiği zaman 20 sene meyve alınabilir. Bu yüzden çok rağbet görmektedir. Ayrıca piyasasıda vardır ve tadı sayesinde birçok müşteriye ulaşılabilmektedir. Muz ekiminde dikkat edilmesi gereken tek husu 4 derecenin altını sevmeyen bir bitkidir. Bundan dolayı da ülkemizde sadece Antalya’nın ve Mersin’in bazı ilçelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sizlerde bu tarz sıcak bölgelerde yaşıyorsanız muz yetiştiriciliği işine girebilirsiniz. Normal tarlaya ekilen muzun harici sıcaklığı korumak için seralarada ekimi yapılmaktadır fakat bu biraz daha başlangıç maliyetini arttırmaktadır.

Muz yetiştiriciliği için bir dekar arazi yaklaşık olarak 50.000 tl ye mal olmaktadır. Arazi sizinse arazi maliyetinde kurtulabilirsiniz. Dekar başına ortalama 20.000 tl gelir bunun ortalama 10.000 tl sinide kar olarak elde edebilirsiniz. Bir kere ekimden sonra 20 yıl meyve veren bir bitki türü içinde bu tarz 50 veya 100 bin liralık yatırımlar ise çok birşey değil.  Bu şekilde dekar başı net 10.000 tl kar ise hiçbir mevye bahçesinde yoktur.

 

Muz bildiğiniz gibi satılan yerlerde hep en pahalı meyve olma özelliğini korumuştur. Bir kilo elma pazarda 2 liraya satılıyorsa muz 5 liraya satılmıştır. Ülkemizde 470 bin ton muz üretimi yapılmaktadır. Dünyada ise muz üretiminde kafayı 7 milyon ton ile Hindistan, 5.5 milyon ton ile Brezilya çekmektedir.

Ülkemizde muzun merkez üssü olarak bilinen Mersin Anamur‘da muzun çıkış fiyatı ortalama olarak 2 tl dir. Markette ise 3 ila 5 tl arasında satılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ